ارز چیا (xch), اخبار

چگونگی استخراج ارز Chia–آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟

چگونگی استخراج ارز Chia – آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟

آیا همه می‌توانند ارز چیا استخراج کنند؟

چگونگی استخراج ارز Chia–آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟ اصلاً چیا چه برتری به بیت کوین داره؟ و … . وقتی بحث چیا به میان می‌آید، این سؤالات و ده‌ها سؤال دیگر در این‌باره به ذهن جستجوگر همه ماها هجوم می‌آورد. سعی کرد‌ایم در این مقاله، به بررسی این رمزارز و اینکه آیا من و شما هم می‌توانیم، چنین ارز را استخراج کنیم یا نه؟ خواهیم پرداخت. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

فهرست مطالب

تولد ارز چیا 

برنامه ارز چیا(chia)،اولین بار توسط  شخصی به نام برام کوهن از برنامه‌نویس‌های مشهور آمریکایی و جهان و نویسنده برنامه بیت‌کوین است در آگوست 2017 به منظور ایجاد یک بلاکچین بهبود یافته و بستر هوشمند معاملاتی، طراحی و نوشته شد.

ساز و کار شبکه چیا 

شبکه چیا از نوع جدیدی از ساز و کار اجماعی استفاده می‌کند که به دنبال از بین بردن بی عدالتی در تقسیم ثروت، ناکارآمدی انرژی(مصرف بالای برق) و آسیب پذیری روش‌های قبلی است. به این می‌گویند: اثبات فضا و زمان.
Chia به جای تمرکز، فقط بر توان محاسبه خام یا فضای ذخیره سازی خام، تعادل خوبی از هر دو به  همراه متغیر اضافه شده زمان را اعمال می‌کند. برای موفقیت در farming چیا به برخی از سیستم‌های پردازنده، مقداری فضای ذخیره سازی و مدتی زمان نیاز دارید.
سرمایه گذاری زیاد، فقط روی یک عنصر از این پروتکل(فقط توان محاسبه یا فقط ذخیره سازی یا فقط زمان) به طور تصاعدی، شانس شما را بهبود نمی‌بخشد. این اجماع بین توان محاسبه+ذخیره سازی+زمان باعث می‌شود، این شبکه در کل بسیار منصفانه و ایمن‌تر باشد.

آیا چیا نیز همانند بیت کوین با مصرف بالای انرژی همراه است؟

چگونگی استخراج ارز Chia–آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟ Chia  یک ارز دیجیتال در ازای تمرکز زدایی واقعی و کارایی است. استخراج ارزهای رمزنگاری شده، به ویژه بیت کوین، به عنوان یک ارز پر مصرف شناخته می‌شود.
انبارهای پر از سر و صدا و ماشین‌های سنگین در مصرف جهانی برق نقش گسترده‌ای دارند.
“استخراج یک بیت کوین در اکتبر 2020 به خروجی 0.9-2.4 تریلیون وات برق در ساعت نیاز دارد. این قدرت بسیار زیادی است. میزان مصرف کلی ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین روند نزولی ندارد.

با افزایش دشواری استخراج از شبکه، محبوبیت و قیمت این ارزها نیز افزایش یافته، تعداد ماینرهایی که به صورت آنلاین مشغول به فعالیت هستند نیز افزایش می‌یابد. برای مقایسه وقتی می‌بینیم، استخراج تنها یک بیت کوین بیش از 60،000 دلار ارزش دارد، یک انگیزه باورنکردنی برای بزرگترین، سریعترین و بلندترین استخر استخراج در جهان وجود دارد.
این امر، مجموعه‌ای دیگر از مشکلات را در پی خواهد داشت.
استخراج بیت‌کوین نه تنها با سرعت حیرت انگیزی، نیروی برق را مصرف می کند، بلکه هش کردن بیشتر نیز از تعداد معدودی استخر، استخراج می‌شود. این یک بی عدالتی در تقسیم ثروت محسوب می‌شود.

تقسیم ناعادلانه ثروت، بزرگ‌ترین عیب بیت کوین

data  یا داده‌های فعلی میزان هش، نشان می‌دهد که 9 مورد از 10 استخر استخراج بیت کوین برتر جهان، استخرهای چینی هستند.  این یک نابرابری در برداشت و ماین ارز دیجیتال است.
چین به سرزمین استخراج بیت کوین تبدیل شده است. این امر، مجموعه‌ای دیگر از مشکلات را در پی خواهد داشت. استخراج بیت کوین نه تنها با سرعت حیرت انگیزی نیروی برق را مصرف می‌کند، بلکه هش کردن بیشتر نیز از تعداد معدودی استخر، استخراج می‌شود. این یک بی عدالتی در تقسیم ثروت محسوب می‌شود.

سپر امنیتی یا هشینگ در ارز چیا

شبکه ارز چیا برای اعتمادسازی و اطمینان بیشتر کاربران از هشینگ قدرتمند و سپر امنیتی بسیار بالایی برای محافظت از اطلاعات مخاطبین و شرکت کننده‌ها، استفاده کرده است. 
هش یا هشینگ عبارت است از تابعی ریاضی که مقداری را به مقدار دیگر، تبدیل می‌کند. هشینگ یکی از مهمترین راه‌های است که برای ایجاد امنیت در حین انتقال پیام‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هش تابعی است که در آن یک ورودی از اعداد و حروف به یک خروجی رمزگذاری شده با یک طول ثابت تبدیل می‌شود. این کار برای این است که پیامی که برای گیرنده‌ای خاص ارسال می‌کنیم، تنها برای خود آن گیرنده قابل شناسایی باشد. در واقع با یک سپرایمنی به نام امنیت برای مخاطب فرستاده می‌شود. کاربرد توابع hash، در گستره‌ی اینترنت برای ذخیره‌ی ایمن و مطمئن کلمه‌های عبور، ذخیره کردن سریع، یافتن سوابق تکراری و بازیابی کردن اطلاعات و مواردی از این قبیل می‌باشد.
هش‌ها با استفاده از الگوریتمی ایجاد می‌شوند که به منظور مدیریت کردن بلاک چین‌ها در فضای کریپتوکارنسی‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است. به زبان دیگر هش اساس و پایه‌ی شبکه‌ی بلاک چین نیز محسوب می‌شود). چیا بر پایه‌ی الگوریتمی قدرتمند و بسیار کارامد به نام اختصاری پی. او. اس. تی (PoST) استوار می باشد.
وعده تمرکززدایی و دموکراتیزه سازی کامل مالی، مسلماً با سکه‌های معروف مانند بیت کوین از بین رفته است. استخرهای ماین ارز در داخل چین به قدرت فوق العاده ارزان و تولید سخت افزار با قابلیت دسترسی آسان، دسترسی دارند. اگر یک گروه از استخراج کنندگان قسمت عمده‌ای از نرخ هش شبکه را کنترل کنند، آنها با کنترل شبکه این امکان را از دیگران می‌گیرند. همین امر به سختی شبکه فراگیر باز و جامعه محور ساتوشی ناکاموتو را تقویت می‌کند.

مقایسه ساز و کار بیت کوین، اتریوم و چیا

ساز و کار بیت کوین

در طول تاریخِ ارز رمزنگاری شده، تلاش‌های متعددی در ایجاد سازوکارهای اجماع جایگزین صورت گرفته است. اصلی‌ترین و گسترده‌ترین مکانیسم در حال حاضر اثبات کار (PoW) است.
بیت کوین و بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر هنوز هم از این روش برای ایمن‌سازی و اعتبارسنجی شبکه خود استفاده می‌کنند. البته با روی کار آمدن ارز چیا با مکانیسم فضا و زمان و افزایش استقبال از استخراج این ارز، مکانیسم اثبات کار کمرنگ و کمرنگ‌تر خواهد شد.
Proof-of-work (PoW) برای اعتبارسنجی بلاک‌ها برای انجام عملکردهای به تدریج سخت‌تر هش یا هشدار به ماینرها متکی است.
شبکه با گذشت زمان بزرگتر و کندتر می‌شود و استخراج کنندگان را مجبور به سرمایه گذاری در سخت افزارهای بزرگتر و بهتر می‌کند.
این ما را با ارزهای رمزپایه‌ای مانند بیت کوین به جایی می‌رساند که امروز هستیم. دشواری بالا‌، استفاده از قدرت بالا و انحصار. مخصوصاً وقتی صحبت از تهیه سخت افزار می‌شود.

ساز و کار اتریوم 

اثبات سهام (PoS) یکی از انواع جایگزین اجماع است. این به تدریج در Ethereum (اتریوم)در حال اجرا است و سعی دارد از برخی کمبودهای اصلی اثبات کار جلوگیری کند. این روش کنترل اجماع، مستلزم آن است که (حداقل در Ethereum) بخش قابل توجهی از ارز به عنوان سهام عرضه شود.
این سهام پس از آن به عنوان نوعی وثیقه در نظر گرفته می‌شود تا “اعتبارسنج ها” از انجام هرگونه فعالیت شرورانه در شبکه یا کنترل بیش از حد آن جلوگیری کنند.
اگر شبکه را امتحان کنید و  یا به قصد بازی و تفریح با آن کار کنید، به راحتی ممکن است مقداری از پول خود را از دست بدهید.
اگرچه اثبات منافع، شامل ایده‌های نوین و مکانیسم‌های حفاظتی است، اما هنوز هم راه‌های زیادی وجود دارد که یک مهاجم یا هکر می‌تواند یک شبکه را مصالحه و کنترل کند.
حملات دامنه‌های طولانی با این پیام: “هیچ چیز در خطر نیست” که با اثبات خطر احتمالی امکان پذیر است، بردارها یا دامنه‌های حمله جایگزین جدیدی را برای شبکه‌های تحت این مکانیزم اجماع ایجاد می‌کند.

ساز و کار چیا 

Proof-of-space (PoSpace / PoC)  در سال 2013 به عنوان یک روش جدید جایگزین برای دستیابی به اجماع بدون استفاده از سخت افزار استخراج پر مصرف و پرهزینه، معرفی شد.
این مکانیزم به جای استفاده از ماینرهای تخصصی ASIC یا GPUهای قدرتمند برای اجرای محاسبات بی شماری، از فضای ذخیره سازی خام استفاده می‌کند.
ایده این است که ذخیره سازی ارزان‌تر، کار ارزان‌تر و آسان‌تر از سایر گزینه‌های سخت افزاری به شمار می‌آید. این به معنای مصرف کمتر انرژی و انحصار سخت افزاری کمتر به دلیل هزینه و تولید است.
“گرچه به نظر می‌رسد این یک جایگزین مناسب برای PoW باشد؛ ولی نویسندگان یک مشکل اساسی پیدا کردند که عبارت است از اینکه بر خلاف قدرت محاسباتی، فضا می‌تواند دوباره استفاده شود.”
پروتکل Chia از فضای زیاد هارد دیسک اضافی استفاده می‌کند. 

اثبات زمان و فضای چیا 

چگونگی استخراج ارز Chia–آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟ گفتیم که پروتکل چیا الگوریتم اثبات زمان و فضا است. درباره اثبات فضای آن در مبحث قبلی سخن گفتیم.
اما اثبات زمان، نیاز به گذراندن مدت زمان کمی بین بلوک‌ها دارد و توسط یک عملکرد تأخیر تأییدپذیر انجام می‌شود که محاسبه، زمان مشخصی طول می‌کشد؛ اما تأیید آن بسیار سریع است. ایده اصلی این است که آنها به محاسبات پی در پی احتیاج دارند. از آنجاییکه داشتن بسیاری از ماشین‌های موازی، هیچ سودی ندارد، اتلاف برق به حداقل می‌رسد.

چگونگی کار برنامه چیا 

با Chia شما ماینری نیستید که روز و شب کار سنگین کنید و لازم باشد، تلاش کنید با یک عملکرد هش تصادفی، برنده قرعه کشی شوید.  شما یک farmer هستید! وقت خود را صرف ایجاد پلات‌ها یا “نمودارها” با استفاده از مقداری توان محاسبه می‌کنید و سپس این پلات‌ها یا “نقشه‌ها” را با جستجوی مقدار کمی از داده‌‌‌‌‌‌های خاص در شبکه درخواست می‌کنید.
تفاوت مهم این است که زمان نیز اضافه می‌شود. این مورد توسط ماشین‌های خاصی در شبکه Chia به نام “timelords” اضافه می‌شود. این ماشین‌ها، مکانیزمی به نام عملکرد تأخیر تأیید‌پذیر (VDF) را اجرا می‌کنند. این مکانیزم، وظیفه کنترل شروع بلوک بعدی و تزریق آن عنصر زمان حیاتی را بر عهده دارد:
“به جای استخراج همزمان کل جهان، فقط چند کامپیوتر برای هر اثبات فضایی که برنده است” استخراج “می کنند”.

Chia Blockchain ، شروع کار با چیا

راهنمای مبتدیان در ارز چیا

اگر همه اطلاعات فوق برای شما هیجان انگیز به نظر می‌رسد(که طبیعی است و باید باشد)، تبدیل شدن به یک farmer چیا ممکن است، ایستگاه بعدی شما باشد. ارز Chia (XCH) در حال حاضر در هیچ صرافی معامله نمی‌شود، بنابراین می‌توانید ساخت plotهای خود را شروع کرده و از طریق farming مقداری XCH بدست آورید.
برای درک بهتر پروتکل اساسی و نحوه کار farming، مطالب منتشر شده در سایت https://esikala.com را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید برای نصب نرم افزار کیف پول زنجیره‌ای کامل خود به Chia Network GitHub مراجعه کنید. تعداد زیادی پشتیبانی مختلف از سیستم عامل و همچنین چندین رابط کاربری گرافیکی برای مدیریت کیف پول / farm ساده و آسان وجود دارد. تنظیم طرح‌ها و تهیه آنها با استفاده از این نرم افزار ساده است و در کمترین زمان اجرا خواهد شد.
قبل از خرید سیستم پر از هارد دیسک، صفحات ما را درباره ارز چیا بخوانید.
با مطالعه مطالب فوق به این نتیجه می‌رسیم که استخراج ارز چیا، بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر از ماین بیت کوین است. و با توجه به امتیازات و برتری‌هایی که نسبت به بیت کوین دارد و در مباحث قبلی به آن اشاره شد، اکنون به راحتی می‌توان به پاسخ سؤال آیا استخراج ارز Chia می‌تواند، منبع درآمد قابل اعتمادی باشد؟ اینکه آیا همگان و حتی من هم می‌توانم چیا استخراج کنم یا نه؟ دست یافت.(چگونگی استخراج ارز Chia–آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟)

با تشکر از شما که برای خواندن این وبلاگ، وقت گذاشتید. امیدوارم از کاوش درباره Chia Network  هیجان انگیز و جذاب همراه با ما  لذت برده باشید. اگر می‌خواهید در مورد ارز چیا بیشتر بدانید با کارشناسان ما در اسی کالا تماس بگیرید.  

جدیدترین اخبار ارز چیا 

مالک چیا اعلام کرد:

بزودی Pool رسمی چیا ایجاد خواهد شد.
ارز چیا از ارزهای دیجیتال نوظهور می‌باشد که وارد دنیای ارز دیجیتال شده است. این ارز از بدو ورود با استقبال خوبی مواجه بوده است. اما این ارز با کاستی‌هایی هم روبرو می‌باشد که مهمترین آنها عدم وجود Pool رسمی برای آن می‌باشد.
در حال حاضر، نحوه کسب درآمد در سیستم چیا به صورت جایزه تصادفی می‌باشد و مشابه روش قرعه کشی هست. بنابراین شانس افرادی که تعداد پلات‌های بالاتری داشته باشند بیشتر می‌باشد.
اما خوشبختانه طبق اعلام سایت رسمی چیا، بزودی Pool اختصاصی در آپدیت جدید نرم افزار، تعبیه خواهد شد و این تحول نحوه درآمد را از حالت شانس به حالت اشتراک در درآمد تغییر خواهد داد. این تحول برای اشخاصی که پلات‌های کمتری نفع بیشتری خواهد داشت. چرا که دیگر نگران شانس کم خود در کسب سکه چیا نخواهند بود. البته در حال حاضر Poolهای غیررسمی وجود دارند؛ ولی عضویت در آنها پیشنهاد نمی‌شود؛ چرا که شما می‌بایست رمز کیف پول را در اختیار مالک Pool قرار دهید و این مساله امنیت کیف پول شما را به خطر خواهد انداخت.
سایت چیا اعلام کرده است که پلات‌هایی که قبل از زمان رونمایی از Pool رسمی ایجاد شده‌اند، قابل استفاده در این Pool نخواهند بود. بنابراین مجبور به ایجاد پلات‌های جدید خواهید بود.
البته مالک چیا قول داده است که در آینده نزدیک، این قابلیت را برای پلات‌های قدیمی ایجاد کند که در Pool جدید قابل فارم باشند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “چگونگی استخراج ارز Chia–آیا من هم می‌توانم چیا استخراج کنم؟

  1. محمدمهدی گفت:

    بسیار آموزنده و عالی بود احسنت

    1. payamani گفت:

      متشکریم

نظرات بسته شده است.