اخبار, ارز چیا (xch)

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا-بررسی ارز چیا

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا

نکات راه‌اندازی و استخراج ارز چیا را به خوبی فرا بگیرید

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا: در این مقاله رمزارز چیا(Chia)، فارمینگ(نحوه استخراج) چیا،تاریخچه ارز چیا (XCH)،اصطلاحات ارز چیا و سایر نکات مرتبط در این مورد را با هم مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان این مبحث سودمند، در کنار ما باشید. 

ارز چیا یکی از رمزارزهایی است که با ورودش به عرصه بازار دیجیتال، هیاهوی فراوانی به پا کرده است. ارز Chia، با مکانیسمی بالاتر از مکانیسم بیت کوین، مشکلاتی که در بیت کوین بود را به خوبی مرتفع نموده با امتیازات فراتر و جنبه‌های مثبت فراوان و با چهره‌‌ای سبز، گوی سبقت را از بیت کوین ربوده است.
اکنون که در حال نگارش این وبلاگ هستیم، شاهد یکی از بزرگ‌ترین رکودهای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌باشیم که عمده‌ترین دلیل آن گسترش جهانی فارمینگ ارز چیا می‌باشد.

فهرست مطالب

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا

تاریخچه ارز چیا (XCH)

برنامه ارزChia ،(Chialisp) برای استخراج رمزارزی نام اختصاری XCH، اولین بار توسط برام کوهن، برنامه نویس مشهور آمریکایی در آگوست 2017 (برام کوهن مهندس پروتکل شبکه‌ی زنده و مخترع BitTorrent) به منظور ایجاد بلاکچینی بهبود یافته و یک بستر هوشمند معاملاتی، طراحی و نوشته شده است.

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا

زبان برنامه نویسی chia

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا: زبان برنامه نویسی چیالیسپ مشابه با زبان سولایدیتی(Solidity)، به کار رفته در شبکه اتریوم می‌باشد. ایجاد قراردادهای هوشمند امکانی است که استفاده از این نوع برنامه نویسی آن را به خوبی فراهم نموده است.
هدف از طراحی چیالیسپ، ایجاد نوع پیشرفته‌ای از فناوری برنامه‌های غیر متمرکزی همچون: کیف پول‌های چند امضایی(Multi-signature Wallets)، سکه‌های رنگی(Colored Coins) و کیف پول‌هایی با قابلیت بازیابی(Recoverable Wallets) بوده است.

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا

الگوریتم رمزارز چیا

رمزارز چیا(Chia)، بر پایه‌ی الگوریتمی با نام اختصاری  پی.او.اس.تی(PoST)، مخفف Proof of Space and Time  یا همان الگوریتم اثبات فضا و زمان می‌باشد. در این الگوریتم، استفاده از پردازنده حذف شده و در عوض از فضای آزاد ذخیره سازی موجود در هارد دیسک‌ها استفاده می‌شود. لذا در این روش از آلودگی‌های محیط زیستی و مصارف بی اندازه انرژی و غول‌های بزرگ ثروت اندوز خبری نیست.
همه چیز در رمز ارز چیا بر پایه عدالت و سازش با بشریت است.(اصطلاحات ارز دیجیتال چیا)

بیت کوین سبز

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا، بیت کوین سبز

لقب “بیت کوین سبز” که به ارز چیا داده شده به خوبی، حکایت از مزایای بالا و برتری این ارز نسبت به بیت کوین و سایر رمزارزها دارد. روش رمزنگاری که فضای ذخیره‌سازی  استفاده نشده‌ی موجود در هارد دیسک‌ها را برای ایجاد پلات یا نمودارها به کار می‌گیرد اثبات فضا گفته می‌شود. تلفیق اثبات فضا با اثبات زمان، الگوریتم اجماعی را تشکیل می‌دهد که اساس و پایه‌ی برنامه و مکانیزم چیا است.
چیا اولین پول یا ارز دیجیتال و سازمانی درجه یک با زبان برنامه نویسی Chialisp می‌باشد.
برای این رمزارز، الگوریتم ” Proof of Space and Time” استفاده شده در ارز چیا در برابر ” proof of work”  به کار رفته در بیت کوین انرژی بسیار کمتری را مصرف می‌‌کند. Chia با بهبود اجماع ناکاموتو (اولین الگوریتم زمان بیت کوین)میزان آلودگی‌های محیطی و همچنین میزان مصرف انرژی را به شدت کاهش می‌دهد.
در واقع حذف بی عدالتی‌های ناشی از تقسیم نابرابر ثروت، بی کفایتی و اسراف‌های زیاد در مصرف انرژی هدف مهم مکانیسم ارز چیا است که به تحقق رسیده است.

امنیت بلاکچین  

این ارز به جای استفاده از منابع محاسباتی تخصصی سنگین  و تمرکز در اثبات کار، به فضای ذخیره سازی هاردها  به همراه متغیر زمان اضافه شده، متکی می‌باشد. این تلفیق فضا و زمان(زمان لازم برای ایجاد بلوک‌ها یا پلات‌ها و سازگاری با زمان بین ایجاد یک پلات با پلات دیگر)، امنیت کلی بلاکچین را افزایش می‌دهد.

اما مگر ارز چیا چه امتیازت برتری نسبت به بیت کوین دارد که توانسته است شاخ این غول ارزی را بشکند؟

در این بخش از وبلاگ مزایا و امتیازات ارز چیا را با هم بررسی می‌‌کنیم.

فعالان پروژه‌ها وعرصه‌های اقتصادی از طرق مختلفی مشغول ثروت اندوزی و یافتن راهکارهای جدید برای رسیدن به پول هستند. یکی از این روش‌ها فعالیت در پروژه‌های رمزارز مبتنی بر الگوریتمی به نام اثبات کار می‌باشد.
این مکانیسم برای سیر مراحل خود نیاز به مصرف بالایی از انرژی دارد. علاوه  بر آن تمرکز قدرت پردازشگرهای ماینرهای فعال در استخرهای ماینینگ، موجب شده است، منتقدان الگوریتم اثبات کار هر روز نگران‌تر از دیروز به دنبال راه حلی برای برون رفت از این معضل باشند. 
الگوریتم اثبات کار توانسته است، مصرف انرژی لازم برای فعالیت در شبکه بلاکچینی را بکاهد؛ ولی نمی‌توان منکر تأثیر حضور سپرده گذاران و ثروتمندان کلان در کنار استخرهای بزرگ سپرده گذاری شد.

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا

مراحل استخراج چیا به طور اجمالی

1- ساخت و ایجاد پلات : این مرحله به هاردهای پر سرعت مانند: هارد SSD و هسته یا Core ، cpu و کنترلر قوی برای هارد. کنترلر تکنولوژی ترکیب چندین هارد فیزیکی برای افزایش قابلیت کارایی اطمینان و عملکرد آنهاست. در نهایت یک هارد مستقل از آنها می‌سازد و در اختیار شبکه چیا و یا سیستم عامل قرار می‌دهد.

2- همگام سازی یا sync کردن پلات‌های ایجاد شده با شبکه چیا. ذخیره سازی پلات متعلق به مرحله دوم است.(اصطلاحات ارز دیجیتال چیا)

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا

انواع سیستم برای ماین ارز چیا

وجود تعداد مشخص هسته‌ها در هر سیستم برای ماین ارز چیا از اهمیت فراوانی برخوردار است. حداقل هسته لازم برای سیستمی که می‌خواهیم برای استخراج این ارز از آن استفاده کنیم، 2 هسته مجازی(thread)  و G4 حافظه (ram) می‌باشد.

اصطلاحات ارز چیا

♦ پلات

♦ پلاتینگ

♦ فارم(farm)

♦ فارمر(farmer)

♦ فارمینگ(farming)

♦ هارد مخصوص ایجاد پلات(هاردSSD)

♦ هارد مخصوص ذخیره سازی پلات( اکسترنال )

♦ سیستم سخت افزار قوی

♦ سرور فارمینگ(ماینینگ)

پلات

اصطلاحات ارز دیجیتال چیا: پلات (plot)فایلی است که توسط برنامه chia تولید می‌شود و حاوی حجمی از اطلاعات است که توسط  این برنامه برای farming رمزارز، قابل استفاده است.
یک پلات حدوداً  100گیگ می‌باشد. ۱۰ پلات نیز حدوداً ۱ ترابایت از فضای داخلی هارد را اشغال می‌کند.
sync  پلات در شبکه به صورت شانسی و ماینینگ solo یا انفرادی با قیمت چیای ۱۴۰۰ دلاری  تقریباً ماهی ۱۰۰ دلار چیا را پاداش می‌دهد. پاداش‌های چیا همانند قرعه‌کشی و به صورت کاملاً شانسی می‌باشد. پلات‌های ایجاد شده هم قابل فروش هستند هم اینکه می‌توانید، آنها را sync کنید و خودتان به استخراج ارز چیا مبادرت نمایید.

پلاتینگ

عملیات یا فرآیند ساخت پلات را پلاتینگ(plotting) می‌گویند. در این فرآیند یک مجموعه‌ از داده‌ها ایجاد می‌شود که نتیجه برقراری الگوریتم رمزنگاری چیالیسپ و توابع هش می‌باشد. از این هش‌ها طی عملیات فارمینگ به منظور مقایسه مهیا شدن شرایط لازم برای استخراج پلات‌های دیگر که پس از آن ساخته خواهد شد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در صورت مهیا شدن این شرایط، بلاک‌های بعدی یکی پس از دیگری به نوبت در شبکه‌ رمزارز چیا کوین مورد استخراج قرار می‌گیرد

فارم(farm)

فارم اصطلاحی در استخراج ارز چیا و برابر با ماین در بیت کوین می‌باشد.

فارمر(farmer)

فارمر کاربری است که فارم چیا را انجام می‌دهد و مسئولیت انجام فارم یا استخراج را به عهده دارد.(به عبارت دیگر: فارمرها شرکت کنندگانی هستند که به عضویت برنامه چیا درآمده‌اند). فارمرهای چیا  وظایف ماینرها را در بیت کوین و سایر ارزهای دیگر انجام می‌دهند. این کاربران با اختصاص دادن فضاهای خالی و استفاده نشده هارد درایوشان به Chia Network، الگوریتم اثبات فضا را ثابت می‌کنند.
فارمرها تلاش می‌کنند، پلات‌های ساخته شده خود را در شبکه چیا به مشارکت بگذارند و در رقابت گسترده‌ای که بین سایر فارمرها است، برای استخراج و فارمینگ چیا شرکت نمایند.
ضروری است، هر فارمر به منظور دریافت پاداش در برابر ایجاد پلات‌، فضای لازم و کافی را فرآهم کند. گفتیم که در مقابل اختصاص دادن فضای هارد و ساخت و ذخیره سازی پلات‌ها، طی فارمینگ، سکه‌های چیا به شما پاداش داده می‌شود. اما کسب این پاداش به میزان فضای اختصاص داده شما برای ذخیره سازی در مقایسه با کل فضایی که به ذخیره سازی در Chia Network، اختصاص داده شده است، بستگی دارد. 

فارمینگ(farming)

فرآیند فارم پلات‌ها در ساز و کار چیا را فارمینگ می‌گویند. فارمرها پس از اتمام فرآیند فارمینگ در برابر هر پلات، پاداشی معادل2 الی  ۵ XCH دریافت خواهند کرد.

هارد مخصوص ایجاد پلات(هاردSSD)

برای ساخت پلات‌های مورد نیاز رمزارز چیا، به هاردهایی با ظرفیت بالا و قابلیت استفاده مکرر و پیوسته نیاز است. بارز بودن این مشخصات در هاردهای SSD آنها را به گزینه مناسب برای استخراج ارز چیا، تبدیل نموده است.

هارد مخصوص ذخیره سازی پلات(اکسترنال)

لازم است، پلات‌های ساخته شده در برنامه چیا ذخیره شوند تا در مرحله دیگر فارمینگ شده و سکه‌ها را دریافت نمایم. از فضای موجود در هاردهای اکسترنال برای این ذخیره سازی استفاده می‌شود. این هاردها از طریق usb به سیستم متصل می‌شود.

سیستم سخت افزار قوی(رایانه)

نصب هاردهای  SSD و اکسترنال، باید روی سیستم سخت افزار یا رایانه‌ای باشد که توانایی و ظرفیت کار مداوم و مکرر را داشته باشد. زیرا برای استخراج و فعالیت ارز چیا لازم است، سیستم ساعت‌ها روشن باشد و به ساخت و ذخیره سازی و فارمینگ مشغول باشد. لذا یک سخت افزار ضعیف ممکن است در حین مراحل فوق دچار خرابی شده یا اینکه به دلیل ضعیف بودن، قدرت لازم برای استخراج چیا را نداشته و موجب خسارت و تضرر ما شود.
انواع سیستم برای ماین ارز چیا: وجود تعداد مشخص هسته‌ها در هر سیستم برای ماین ارز چیا از اهمیت فراوانی برخوردار است. حداقل هسته لازم برای سیستمی که می‌خواهیم برای ماین این رمز ارز استفاده کنیم، 2 هسته مجازی(thread)  و G4 حافظه (ram)  می باشد.
قبل از شروع فارمینگ دقت کنید که تجهیزات لازم برای ذخیره‌سازی در سیستم‌های عادی، قابلیت انجام فرآیند ساخت پلات‌ و نوشتن مستمر و مداوم اطلاعات تولید شده را ندارند. به همین خاطر برخی از تولید کنندگان تجهیزات از ابطال گارانتی این تجهیزات با فارمینگ چیا، خبر داده‌اند.

سرور فارمینگ(ماینینگ)

سرور در اصل کامیپوتری است که برای مصرف خاصی کاستومایز (customize)شده باشد.(ساختن یا تهیه کردن و یا در اصطلاح جمع کردن سیستم طبق دستور و مشخصات مورد دلخواه مشتری را کاستومایز می‌گویند)

خصوصیات بارز سرور خوب برای ارز چیا عبارتند از:

♦ تعداد هسته های بالا

♦ حاوی تعداد دو یا بیشتر سی پی یو

♦ قابل نصب رم به میزان بسیار زیاد

♦ قابلیت نصب تعداد زیاد هارد

♦ ساخته شده برای کارکرد طولانی مدت و دوام بالا

 از جمله سرورهای حرفه‌ای، می‌توان به  سرورهای ساخت شرکت‌های بزرگ اچ پی و دل اشاره نمود که برندهای دیگر، تکنولوژی ساخت آنها را ندارند.

برای پلاتینگ نیز به هسته نیاز است. یکی از دلایلی که پلاتینگ را با سرور انجام می‌دهند، همین مورد می‌باشد‌.

عزیزان همراه، از اینکه تا پایان این وبلاگ در کنار ما بودید، کمال تشکر را داریم. امید است از اطلاعات فوق نهایت استفاده را ببرید. در صورتی که سؤال یا انتقاد و پیشنهادی داشتید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها، مطرح نمایید. کارشناسان اسی کالا در تمام ایام هفته، آماده پاسخگویی به شما می‌باشند. 

با آرزوی موفقیت روزافزون 

esikala
اس کالا
ارتباط با ما

شماره تماس : 09194088802

شماره تماس : 91301505-021

فروشگاه اینترنتی اسی کالا متخصص در فروش انواع تجهیزات استخراج ارز دیجیتال و راه اندازی فارم می باشد. همچنین مجموعه ساپتک ایرانیان در زمینه گارانتی، تعمیرات و تامین قطعات انواع دستگاه های انت ماینر فعالیت می کند.